Разработка платного шаблона Joomla

Makita MTB Series, 2-3 września 2023 - Świeradów Zdrój

 

 enduro mtb series 2021                                          swieradow-zdroj-2021.jpgstacja kultury 2021 

 

GOSPODARZ

Świeradów-Zdrój oraz jego okolice to prawdziwy „rowerowy raj” dla miłośników kolarstwa. W 2012 r. otwarto tu prawie 80 km polsko-czeskich naturalnych ścieżek rowerowych zwanych SINGLE TRACK-ami. Ścieżki te zlokalizowane są przy kolei gondolowej w masywie Zajęcznika i wokół Czerniawskiej Kopy. Maksymalne nachylenie tras wynosi 5%, szerokość do 80 cm. Ponadto, świeradowskie szlaki rowerowe zostały tak przygotowane, aby entuzjaści wypraw rowerowych mogli zwiedzać miasto i podziwiać widoki. Wytyczone i oznakowane trasy zaprowadzą Państwa do wielu ciekawych i tajemniczych miejsc.

W mieście znajduje się wiele atrakcji turystycznych, a do najważniejszych należą m.in. kolej gondolowa na Stóg Izerski, Schronisko Na Stogu Izerskim, Dom Zdrojowy z najdłuższą na Dolnym Śląsku modrzewiową halą spacerową i pijalnią wody mineralnej, Czarci Młyn, Centrum Edukacji Ekologicznej natura 2000 Izerska Łąka oraz makieta Kolei Gór Izerskich w Stacji Kultury.

Perełki turystyczne uzdrowiska Świeradów-Zdrój

Czarci Młyn i Izerska Łąka

Młyn wodny w Świeradowie-Zdroju osiedle Czerniawa powstał ok. roku 1890. Jego podstawowe wyposażenie jest oryginalne i pochodzi z okresu budowy. Młyn jest typowym przykładem budownictwa jakie wznoszono na pograniczu śląsko-czeskim. Maszyny i urządzenia znajdujące się w młynie są typowe dla wyposażenia młynów gospodarczych z przełomu XIX/XX wieku. Były one budowane w tzw. systemie amerykańskim, w którym transport zboża był całkowicie zmechanizowany. Młyn dysponował napędem z koła wodnego, nasiębiernego o średnicy 6,5 m do 1951 roku. Po tym czasie młyn pracował dzięki napędowi z silnika elektrycznego.
Obiekt zwany „Czarcim Młynem” stanowi skansen produkcyjny tzw. Muzeum Chleba, gdzie zwiedzający na warsztatach mogą przyjrzeć się dawnemu cyklowi produkcji pieczywa. W Sali chlebowej możemy zobaczyć 100-letni piec chlebowy, w którym do dnia dzisiejszego okazjonalnie wypieka się chleb.
W latach 2010-2012 cały obiekt przeszedł rewitalizację, a to na skutek projektu unijnego „Zobaczyć krajobraz, dotknąć przeszłość”, o który zadbał właściciel – Gmina Miejska Świeradów-Zdrój. Dzisiaj zapraszamy w podróż „ od ziarenka, do bochenka”.
Młyn położony jest na Czarciej Łące, którą tworzymy wraz z Centrum Edukacji Ekologicznej „Izerska Łąka”. Jest to budynek, który znajduje się tuż nad młynem. Prelekcja dotycząca Gór Izerskich, ciemnego nieba oraz życia owadów zaczyna się o każdej pełnej godzinie, a podczas wykładu można zobaczyć gwiezdną mapę nieba nad Górami Izerskimi, odwzorowaną na sklepieniu sali kinowej.

Stacja Kultury w Świeradowie-Zdroju - jedyne takie miejsce w Polsce

W wyremontowanym budynku dawnego dworca kolejowego mogą Państwo obejrzeć makietę kolejową przedstawiającą fragmenty linii kolejowych nr 317 i 336 z lat 1945-1970 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój – Świeradów Nadleśnictwo. Makieta o wadze niemalże 800 kg została wykonana w skali H0, a łączna długość torów wynosi ok. 105 metrów. Zobaczysz na niej 5 lokomotyw i 2 wagony motorowe, 28 wagonów, 40 zwrotnic, ok. 600 drzewek i krzewów oraz 200 figurek przedstawiających ludzi i zwierzęta.
Swoją siedzibę ma tutaj także Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy „Stacja Kultury”.
Przed budynkiem można podziwiać lokomotywę parową Tp4-217. Lokomotywa została wyprodukowana w roku 1918, w niemieckiej fabryce pojazdów szynowych Borsig w Berlinie. Lokomotywy tego typu produkowane były w latach 1910-1922 i należały do najbardziej udanych konstrukcji i najliczniejszych serii parowozów eksploatowanych w PKP. Parowóz jest eksponatem muzealnym wpisanym do Rejestru Zabytków Ruchomych Województwa Mazowieckiego i posiada numer inwentarzowy MUZ I 54.

www.swieradowzdroj.pl


Impreza jest wspierana przez Urząd Miasta Świeradów-Zdrój.


INFORMACJE  O  ZAWODACH

Druga edycja cyklu zawodów Enduro MTB Series 2023 odbędzie się w dniach 2-3 września w Świeradowie-Zdroju. To bardzo popularna lokalizacja naszych zawodów, więc nie powinno nikogo dziwić, że ponownie spotkamy się w Górach Izerskich. Tak jak w latach poprzednich, także i tym razem trasy przygotowujemy razem z ekipą Izerriders. Sponsorem Tytularnym edycji jest marka Makita® - światowy producent szerokiej gamy elektronoarzędzi.
  • W sobotę 2 września będziecie mieli możliwość zapoznania się z trasami, zaś po południu zapraszamy całe rodziny na mini-wyścig rowerowy dla dzieci w Parku Zdrojowym
  • W niedzielę 3 września emocje sportowe w ramach zawodów Makita Enduro MTB Series.

Odcinki Specjalne

?  Grupy Race będą miały do pokonania:
4 Odcinki Specjalne
ok. 34 km - długość dojazdówek i OS
ok. 1600 m przewyższenia
 
?  Grupy HOBBY będą miały do pokonania:
3 Odcinki Specjalne (NIE jadą OS nr 4)
ok. 27 km - długość dojazdówek i OS
ok. 1300 m przewyższenia
.
?  Grupa E-Bike
Jeden OS podjazdowy - Varta Power Stage

Charakter tras: niezwykle ciekawe, dynamiczne i różnorodne odcinki o naturalnym charakterze

Nawierzchnia: zróżnicowana: ściółka (miejscami stale mokra), kamienie, korzenie, odcinki singlowe

Poziom trudności: 4 (w skali 1-5),

Formuła zawodów: dzień przed zawodami (2.09.2023) zapoznanie się z trasą

WAŻNE: poruszanie się po trasie w piątek 01.09.2023 podczas znakowania trasy jest zabronione ze względów Waszego bezpieczeństwa jak i osób znakujących trasy 

Limit osób: 280

Biuro zawodów: 

  •  Zespół Szkół, ul. M. C. Skłodowskiej 2

HARMONOGRAM:

 2 września 2023 - sobota

  • 15:00 - 20:00 - biuro zawodów - odbiór pakietów startowych - Zespół Szkół (ul. M. C. Skłodowskiej 2)
  • 15:00 - 16:00 - zapisy na mini-wyścig dla dzieci w miasteczku zawodów (przy fontannie z żabą) >> kategorie (osobno chłopcy i dziewczynki): 3-4 lata, 5-6 lat, 7-8 lat
  • 16:00 - 17:00 - mini-wyścig dla dzieci - przy miasteczku zawodów, po wyścigu dekoracja zwycięzców

 3 września 2023 - niedziela

  • 7:00 - 10:00 - biuro zawodów - odbiór pakietów startowych - Zespół Szkół (ul. M. C. Skłodowskiej 2)
  • 8:50 - odprawa techniczna (live na naszym Facebook)
  • 9:00 - start grupy Race 1 z miasteczka zawodów - Park Zdrojowy (róg ul. Parkowej i ul. Zdrojowej) 
  • 9:10 - start grupy Race 2
  • 9:20 - start grupa Race 3
  • 9:30 - start grupy E-bike 
  • 11:10 - start ostatniej grupy z miasteczka zawodów
  • ok. 17:30 - rozpoczęcie dekoracji zwycięzców i losowania nagród - Park Zdrojowy (róg ul. Parkowej i ul. Zdrojowej)

Harmonogram może ulec zmianie.

 


PATRONI HONOROWI:

 

 

PARTNERZY WYDARZENIA: